Димитър Греков - един от лидерите на Народнолибералната /Стамболова/ партия
Българският политик от Консервативната, а по-късно от Народнолибералната партия, Димитър Греков, е министър председател на България от 30 януари до 13 октомври 1899 година.
Димитър Греков е роден в Болград, Бесарабия н
2011-10-12 12:29:17
Българският политик от Консервативната, а по-късно от Народнолибералната партия, Димитър Греков, е министър председател на България от 30 януари до 13 октомври 1899 година.
Димитър Греков е роден в Болград, Бесарабия на 14 септември 1847 година, в семейството на търговец. Завършва Централното училище в родния си град и право в Академията на Екс ан Прованс през 1875 година.
През следващите години Греков е адвокат в Браила. След Освобождението той е председател на Върховния съд в София. Присъединява се към Консервативната партия и участва в правителството на Тодор Бурмов, където е министър на правосъдието и първото правителство на Климент Търновски, където е министър на правосъдието и временно управляващ Министерството на вътрешните работи.
Греков подкрепя преврата от 1881 година и става подпредседател на Държавния съвет и министър на правосъдието в правителството на Леонид Соболев. Председател на III-тото Обикновено народно събрание. Редовен член е на Българското книжовно дружество.
След Съединението на Източна Румелия с Княжество България, Греков е натоварен от княз Батенберг с неуспешна дипломатическа мисия до сръбския крал Милан. През 1886 г. той е дипломатически представител в Цариград. По време на кризата след абдикацията на княз Батенберг през 1886 година, Димитър Греков се присъединява към Народнолибералната партия. Той участва в делегацията, водила преговорите за заемане на българския трон от княз Фердинанд. От 1890 до 1894 година Греков участва в правителството на Сттефан Стамболов, където е министър на вътрешните работи, а по-късно и временно управляващ Министерството на правосъдието.
След убийството на Стамболов през 1895 година, Греков става лидер на Народнолибералната (Стамболова)партия. Този пост той заема до 1897 г. След това подава оставка, напуска и самата партия и се отдава на адвокатска дейност.
Поради близките контакти на Греков с двореца през януари 1899 г. княз Фердинанд му възлага формирането на правителство, в което останалите министри са от Либералната партия(Радослависти). Греков полага усилия да вкара в управлението своите бивши съмишленици - стамболовистите, което среща силен отпор от радославистите. На 13 октомври 1899 г. е принуден да подаде оставка. Веднага след това отново става лидер на Народнолибералната (Стамболова)партия, който пост заема до внезапната си смърт.
Димитър Греков умира на 7 май 1901 година в София. .